X

سرخط خبرها

جشن روز جهانی پرستار با حضور ریاست محترم بیمارستان جناب اقای دکتر محمد عسگری برگزار شد 

DNNGo.DNNGalleryPro

کاردرمانی

کاردرمانی چیست؟

در کاردرمانی، کاری هدفمند به فرد ارائه می شود تا آن را انجام دهد. این کار ممکن است یا به شکل درمان فیزیکی باشد که در آن تکلیفی به منظور تمرین و پرورش ماهیچه ای خاص و هماهنگی حسی حرکتی طراحی می شود و به آن کاردرمانی جسمی گفته می شود؛ یا به شکل کاردرمانی ذهنی که در آن، درمان با جهت گیری روانشناختی و به منظور بهبود احساس کلی شخص از خویشتن طراحی می شود. کاردرمانی بر افرادی با ناتوانی جسمی، حسی یا شناختی تمرکز دارد و تلاش می کند  به آنها کمک کند تا جایی که ممکن است در تمام حیطه های زندگی مستقل شوند. کاردرمانی می تواند به کودکان با نیازهای گوناگون کمک کند تا مهارت های شناختی، جسمانی، حسی و حرکتی شان را بهبود بخشند و عزت نفس خود را افزایش دهند.

برخی از افراد تصور می کنند که کاردرمانی تنها برای بزرگسالان است زیرا کودکان شغلی ندارند. اما کار اصلی کودک، بازی کردن و یادگیری است و کاردرمانگر می تواند توانایی های کودک در بازی کردن، عملکرد تحصیلی و فعالیت های روزمره را اندازه گیری کند و با آن چه که مناسب سن کودک است، مقایسه کند. با این تفاسیر، گاهی تصور می شود کاردرمانی همان بازی درمانی است. تفاوت بازی درمانی و کاردرمانی در اهداف درمانی آن هاست. کاردرمانی روی توانایی های شناختی و حرکتی کودکان تمرکز می کنند. در حالی که بازی درمانی هیجان و رفتار کودک را هدف قرار می دهد.

انواع کاردرمانی

کاردرمانی به دو شکل انجام می شود: کاردرمانی ذهنی و کاردرمانی جسمی.

کاردرمانی ذهنی

کاردرمانی ذهنی با در نظر گرفتن رابطه بین ذهن و جسم ، ذهن و حرکت، ذهن و گفتار، و ذهن و یادگیری مجموعه ای از برنامه ریزی های منسجم را در رابطه با تقویت و بهبود ضعف های کودک در حیطه های زیر به کار می گیرد:

ضعف تصویر بدنی، ضعف در مهارت های ظریف ، ضعف در مهارت های حرکتی، اختلالات درک بینایی-فضایی، فقدان مهارت های ترسیمی  یا ضعف در آن، اختلالات حسی، مشکلات مخچه ای و کلیه ناتوانایی های ذهنی.

کودکانی که به کاردرمانی ذهنی نیازمندند شامل کودکان مبتلا به اختلالات نافذ رشد به ویژه اوتیسم، اختلالات رفتاری، اختلال یادگیری، اختلال توجه و تمرکز، مشکلات حافظه، مشکلات نوشتاری، کودکان با تاخیر رشدی، کودکان با مشکلات درکی شناختی ، کودکان کلامزی ، کودکان مخچه ای، کودکان ADHD و کودکان با مشکلات بینایی -شنیداری هستند.

کاردرمانی ذهنی با استفاده از تکنیک های درمانی، تکنیک های رفتاری، بازی درمانی، حرکت درمانی، اتاق تاریک و … مشکلات این کودکان را تا حد امکان برطرف می سازد.

کاردرمانی جسمی

نوع دیگری از کاردرمانی، کاردرمانی جسمی است و شامل مداخله در موارد زیر می شود:

 • درمان اختلالات حرکتي کودکان فلج مغزي (CP)
 • تاً خير حرکتی (motor delay)
 • اختلالات و بيماريهاي عضلاني و عصبي
 • در رفتگي مادر زادي ران (C.D.H)
 • ديستروفي عضلاني
 • اختلالات حرکتي مربوط به سندرم داون

اختلالات تحت درمان توسط کاردرمانی

کودکان با این مشکلات پزشکی می توانند از کاردرمانی بهره ببرند:

 • تاخیرهای رشدی
 • اختلالات نافذ رشدی، اوتیسم
 • اختلالات پردازش حسی
 • مشکلات رفتاری یا سلامت روانی
 • MS، CP و دیگر بیماری های مزمن
 • جراحات زمان تولد
 • جراحات تروماتیک
 • آرتریت روماتویید جوانی
 • استخوان های شکسته
 • مشکلات بعد از جراحی
 • جراحات شدید دست

اهداف کاردرمانی

يكی از فعاليت هايی كه کاردرمانگر با توجه به نيازهای كودک انجام می دهد كار كردن روی مهارتهای حركتی ظريف همچون گرفتن، رها كردن و همچنين كار بر روی مهارت های نوشتاری است .

كاردرمانگران همچنين برای بهبود مهارت های بازی، هماهنگی چشم و دست را مورد توجه قرار مي دهند مانند به هدف زدن، با چوب به توپ ضربه زدن، يا رونويسی بر روی تخته سياه .

کاردرمانی می تواند:

کاردرمانی می تواند به کودکان کمک کند تا بر روی مهارت های حرکتی مثل گرفتن و رها کردن اشیا کار کنند و مهارت های نوشتاری را پرورش دهند.همچنین برای ارتقای هماهنگی دست-چشم برای پیشرفت در بازی و مهارت های تحصیلی کودک می توان از کاردرمانی بهره گرفت.

همچنین کاردرمانی می تواند به کودکان با اختلالات شدید رشدی کمک کند تا تکالیف ساده را بیاموزند.

کودکانی با اختلال رفتاری می توانند با کمک کاردرمانی  رفتارهای مثبت را در همه محیط ها داشته باشند.

کاردرمانی به کودکان دارای مشکلات حسی و توجه نیز کمک می کند تا تمرکز و مهارت های اجتماعی شان را بهبود بخشند.

تفاوت کاردرمانی و فیزیوتراپی چیست؟

اگر چه کاردرمانی و فیزیوتراپی،  هر دو به بهبود كيفيت زندگي كودكان كمك مي كنند، تفاوت هايي بين آن ها وجود دارد. فيزيوتراپي با كاهش درد، افزايش قدرت عضلاني، بهبود دامنه حركتي مفاصل، استقامت و عملكرد حركتي درشت سرو كار دارد؛ در حالي كه كاردرماني علاوه بر مد نظر قرار دادن موارد فوق، بيشتر با مهارت هاي حركتي ظريف، مهارت هاي دركي بينايي، مهارت هاي شناختي و پردازش حسي سرو كار دارد.

چرا بیمارستان دل آرام ؟

یکی از خدمات منحصر به فردبیمارستان دل ارام ارائه کاردرمانی تکنولوژیک است. در کاردرمانی تکنولوژیک، سعی بر این است که از طریق بازی ها و فعالیت های جذاب روزمره و با استفاده از tDCS،  روی پیش نیازهای ادراکی، حرکتی و شناختی یادگیری کار شود. استفاده از خدمت تکنولوژیک tDCS نتایج این درمان را بهبود می بخشد.

Text/HTML

درباره ما

بیمارستان روانپزشکی دل آرام  که در سال 1389 با ریاست دکتر محمد عسگری به منظور ارائه خدمات بهداشتی
درمانی و مراقبتی پیشرفته بر مبنای پایبندی به ارزش ها و کرامات انسانی آغاز به کار نمود.

تصاویر مرکز

روزهای زوج 14 تا 15:30

اطلاعات تماس

اطاعات تماس

آدرس :
تهران - خیابان فدائیان اسلام جنوب (بعد ازپل بعثت ) - جنب پمپ گاز - خیابان زنگنه - خیاابان حیدری - کوچه زنبق انتهای کوچه (تغییر جهت تست)

تلفن :
021-55180890-9

فکس :

021 55180893

کدپستی :
1836875191

دی ان ان